Košík0
Způsoby doručení
Přepravce105 Kč
Doprava zdarma od 3 000 Kč

Jak vybrat světlo do koupelny?

Správné osvětlení v koupelně by se mělo skládat minimálně ze dvou částí: hlavní stropní osvětlení a osvětlení prostoru u zrcadla či zrcadlové skříňky. Světlo bude působit příjemně, pokud bude ...

V koupelně začínáme a končíme téměř každý den. Vzhled koupelny tak přispívá k celkové náladě, která nás během dne provází. Naneštěstí, ne vždy bývá tento prostor dostatečně velký, aby uspokojil naše požadavky. V mnohých – především v panelákových koupelnách často chybí okna, která by propustila alespoň trochu přirozeného světla. Přesto se i v koupelně dá vytvořit příjemná atmosféra, přičemž hlavní roli hraje světlo.

Správné osvětlení v koupelně by se mělo skládat minimálně ze dvou částí: hlavní stropní osvětlení a osvětlení prostoru u zrcadla či zrcadlové skříňky. Světlo bude působit příjemně, pokud bude rovnoměrně rozptýlené po celém prostoru. Nezapomeňte, že světlé obklady odrážejí světlo lépe než tmavé. Správné osvětlení světlé koupelny tak vyžaduje při zachování stejné kvality světla méně elektrické energie než osvětlení tmavé koupelny.
 
Hlavní osvětlení
Základní prostorové osvětlení koupelny se vytváří především stropními svítidly. Ty mohou být namontovány na strop, moderní a designové řešení pak nabízejí osvětlovací zdroje zapuštěné přímo do stropu. Při navrhování hlavního osvětlení je třeba brát v úvahu celý prostor koupelny i se zařízením: u tmavých obkladů se bude světlo méně odrážet než u světlých, takže jsou třeba silnější světelné zdroje nebo jejich větší počet. V koupelnách s malými rozměry může hlavní osvětlení nahradit osvětlení u zrcadla. V takovém případě by minimálním světelným vybavením koupelny měly být dvě lampy - jedna vpravo a jedna vlevo u zrcadla. Stěnová svítidla kolem zrcadla jsou ideální při holení nebo nanášení make-upu, protože zaplavují prostor před zrcadlem jasným světlem z obou stran a nevytvářejí stíny na tváři jak je tomu při osvětlení shora stropními svítidly.
 
Osvětlení zrcadla
Osvětlení zrcadla je třeba věnovat velkou pozornost. Při pravidelných zkrášlovacích procesech vám nebude stačit jen pevná a klidná ruka, nezbytné je také kvalitní zrcadlo a především jeho odpovídající osvětlení. To by mělo být rovnoměrné, bez rušivých stínů a nemělo by oslňovat - čehož lze dosáhnoutl lampami namontovanými na bocích zrcadla. U větších zrcadel se doporučuje použít i jedno svítidlo nad zrcadlem, které vytvoří rovnoměrné světlo na celé velké zrcadlící ploše. Nejvhodnějším světelným zdrojem jsou boční svítidla se stínítkem, které neoslňuje a zároveň osvětluje odraz vaší tváře v zrcadle bez rušivých stínů. Důležité je, aby se světlo z bočních lamp neodráželo od zrcadla a nevytvářelo tak oslňující efekty. Užitečným řešením je překrytí osvětlovacích zdrojů opálovým sklem, které zajistí rovnoměrné rozptýlení světla.

Jaké zdroje světla využívat?
Všechny interiérové lampy používané v koupelnách by měly dosahovat vysokou barevnou odezvu (index Ra 80), aby obraz vaší tváře v zrcadle vypadal stejně jako při přirozeném osvětlení. Proto je třeba používat žárovky, úsporné žárovky, halogenové žárovky nebo zářivky se světlem v teplé bílé barvě.