Košík0
Způsoby doručení
Přepravce105 Kč
Doprava zdarma od 3 000 Kč

Deset důvodů pro novou koupelnu

Existuje celá řada důvodů, proč se rozhodneme pro rekonstrukci koupelny (2. část) ...

1. část článku najdete zde www.koupelna-snu.cz/deset-duvodu-pro-novou-koupelnu-9.htm


6. Sprchový kout místo vany?

Při rekonstrukci stojí za to zamyslet se, jak probíhá současná "technologie" očisty. V domácnosti, kde se všichni ve vaně jen sprchují, nemá význam opakovat minulé chyby a nový prostor znovu osazovat vanou. Výměnou za sprchový kout získáme více místa, koupelna dostane zcela jinou dimenzi.

Opačný případ, kdy byla v bytě jen sprcha bez vany a obyvatelé po ní bytostně touží, se v některých případech realizuje jen obtížně kvůli nedostatku prostoru. Určitě i v nejmenší koupelně ale má jedna ze stěn rozměr 150−160 centimetrů, a tam lze výhodně použít takzvanou asymetrickou vanu, která má koupací prostor orientovaný úhlopříčně, takže při koupání budí dojem daleko delší klasické obdélníkové vany. Tyto vany jsou v místě nohou užší než v oblasti ramen, výrobci vany do setu doplňují i speciálně tvarovaným umyvadlem, které půdorysem zasahuje nad okraj vany.

Hlavně v malém prostoru se vyplatí vanu doplnit i sprchovou zástěnou, aby se při případném sprchování nenacákalo na podlahu.


7. Senior v rodině
V důsledku nehod i závažných chorob se podle statistik přibližně 34 tisíc lidí v České republice pohybuje na vozíčku. Takoví lidé potřebují mít koupelnu s úplně jinými parametry, problém se ale týká i mnoha dalších. U starší populace se objevují problémy s motorikou, potřebují francouzské hole či jiné pomůcky.

Stát sice přispívá na dodatečné úpravy bytů, ale poskytované částky na opravdu velké změny nestačí. Získat lze zálohu až do výše 50 procent předpokládané výše příspěvku. Doporučuje se kontaktovat například Národní radu zdravotně postižených ČR, leccos z pravidel poskytování příspěvku lze nastudovat na internetových stránkách rady www.nrzp.cz, kde je i právní poradna.

Existuje několik základních pravidel, jak dimenzovat koupelnu pro osobu se ztíženou pohyblivostí. V tomto případě bývá vhodné spojit WC a koupelnu, získá se prostor pro manipulaci s vozíčkem, dveře do koupelny by měly mít šířku alespoň 90 centimetrů.

Vedle klozetu by mělo být místo široké minimálně 80 centimetrů (více je lépe), které slouží k přesednutí na prkénko klozetu. Samozřejmostí jsou sklopná madla na obou stranách. V případě, že je příčka ze sádrokartonu, měla by být madla vybavena přední vzpěrou opírající se o podlahu − lépe se rozloží hmotnost opírajícího se člověka. Klozet samotný by měl být vyšší, než je běžné, asi ve výšce 50 centimetrů, lépe se z něho vstává. To lze snadno zajistit v případě zavěšeného provedení, ale i v případě koupě stojícího klozetu nabízí trh vyšší varianty.

Pro mytí samotné se doporučuje zvolit bezbariérový sprchový kout−- buď zapuštěná vanička, nebo varianta "s gulou", tedy obložená podlaha s odpadem přímo v podlaze. Jde o to, aby vozíčkář jednoduše vjel do koutu i s vozíkem a přesedl si na sedačku. Jelikož se s nemohoucím obtížně manipuluje, nedoporučují se lehká plastová sedátka, která se snadno převrátí. Kdo dá přednost vaně, měl by ji vybavit sedačkou, která se uchytí k okraji vany. Stejně jako speciální protiskluzová a výškově nastavitelná sedátka do sprchy, i sedačky do vany bývají hrazeny zdravotní pojišťovnou.


8. Vestavba teplé podlahy
Někdy se stane, že je koupelna v podstatě nová a vyhovuje všem požadavkům rodiny. Architekt jen zapomněl (anebo při stavbě domu nezbyly peníze) na teplou podlahu, a tak se staví dodatečně. Není to žádný problém. Podlahové topení lze nainstalovat i dodatečně na starou dlažbu do vrstvy tmelu nebo nivelační hmoty. Tato úprava zvýší původní podlahu pouze o jeden a půl centimetru včetně nové dlažby.

Regulaci tohoto elektrického topného a temperovacího systému zajišťuje termostat. Pro vytápění koupelen postačuje podle odborníků příkon 100 až 160 W na metr čtvereční, pro běžnou panelovou koupelnu se náklady pohybují kolem 10 000 Kč včetně regulace.

Teplá podlaha má tu výhodu, že lze naprogramovat, kdy má být v chodu. Není tedy nutné utrácet za elektřinu celý den, topná rohož se sepne jen v době předpokládané největší frekvence výskytu obyvatel bytu. Je výhodné pořídit model termostatu, který lze naprogramovat do takzvaného týdenního režimu, to znamená, že každý den v týdnu může mít jiný časový režim. Kdo je zvyklý si přes víkend přispat, nastaví si zapnutí podle svých zvyklostí.


9. Výměna osvětlení
Zatímco předešlé úpravy se týkaly kompletní rekonstrukce, koupelnu lze jen lehce zmodernizovat, zdokonalit či "osvěžit". Například úpravou osvětlení. Zvláště v malých koupelnách je důležité dosáhnout maximálního osvětlení prostoru, vysvítit každý kout. Tím se koupelna opticky zvětší. Kombinace více druhů osvětlení pak umožní zvolit kombinaci vhodnou ke každé činnosti, která se bude v místnosti provádět. Jiné světlo je třeba k ranní hygieně, krášlení před odchodem do divadla nebo příjemné relaxaci ve vaně.

K centrálnímu osvětlení koupelny se hodí například soustava vestavných bodových světel ve stropním podhledu nebo − především ve větším prostoru − podstropní obvodové světelné římsy (světlo se odráží od stropu a částečně i od stěn) v kombinaci s účelně rozmístěnými lampičkami. Doporučována jsou také přisazená svítidla a různé závěsné nebo tyčové systémy. Z funkčních i estetických důvodů odborníci radí použít spíše několik slabších zdrojů světla než jeden silnější.

Zvláštní pozornost zaslouží osvětlení zrcadla. Světlo by se od něj nemělo odrážet, aby neoslňovalo. Ideálně poslouží svislá svítidla po obou stranách a zářivka nad zrcadlem. Světlo dopadá na tvář rovnoměrně a nevznikají stíny.

Při nákupu je u prodejce vhodné ujistit se, že je svítidlo bezpečné pro provoz na určeném místě. Například v místech, kde hrozí při sprchování nebezpečí styku s vodou, jsou přípustné systémy jen s napájením 12 volty, pro hlavní stropní světlo mimo nebezpečné zóny podobná omezení neplatí a lze vybírat jen podle designu.


10. Výměna drobných doplňků
Nejlevnějším způsobem, jak změnit tvář koupelny, je výměna drobných doplňků. Můžou si to nejsnáze dovolit ti, kdo moudře při výběru obkladů dali přednost neutrálním barvám a barevný akcent vyřešili koupí výrazného koupelnového textilu, háčků na zavěšení ručníků či skleniček na zubní pasty. Není pak problém nakoupit několik sad v různých barvách a dotvořit si koupelnu vždy podle nálady.