Košík0
Způsoby doručení
Přepravce105 Kč
Doprava zdarma od 3 000 Kč

Údržba dřezů

Jak správně udržovat nerezové a fragranitové dřezy, aby byly stále jako nové? Poradíme vám ...


NEREZOVÉ DŘEZY

Běžné čištění nerezového dřezu je jednoduché, pokud se dodržuje následující postup: Po montáži je nutno dřez řádně vyčistit některou čistící pastou např. FRANKE TWISTER. Nedoporučujeme suché čistící prášky, např. AVA..., došlo by k okamžitému poškrábání dřezu. Dřez je z výroby opatřen ochrannou vrstvou, která bez řádného vyčištění na sebe váže mastnoty a nečistoty. Po použití otřít dřez a odkapávač vlhkým měkkým hadříkem se saponátem a opláchnout čistou vodou. V oblastech s tvrdou vodou můžete pomocí přípravku FRANKE SUNSHINE či FRANKE TWISTER, TORO zabránit tvorbě matného filmu vodních usazenin. Přestože nerezová ocel je odolný materiál a vydrží i značně hrubé zacházení, tvrdé nebo ostré předměty ji mohou poškrábat. Pokud má být povrch udržen bez jakýchkoliv kazů, je třeba při manipulaci s podobnými předměty dbát zvýšené opatrnosti. V kuchyních s mycími automaty doporučujeme minimálně jednou za 3 týdny řádné vyčištění dřezu. Nejlepší údržba dřezu je mytí nádobí.

Zbarvení a silné skvrny
Skvrny na nerezové oceli jsou ve většině případů způsobeny usazeninami na povrchu, než že by se jednalo o poškození vlastního materiálu. Nejčastější příčinou je tvorba tenkého filmu vodních usazenin na povrchu dřezu, které se často projeví nejprve jako duhový nebo rezavý efekt. Tvorbě tohoto filmu je možné zamezit vysušením povrchu dřezu po každém použití. Pokud se však tento film vytvoří, lze jej odstranit pomocí vlhkého měkkého hadříku a přípravku FRANKE SUNSHINE či FRANKE TWISTER. Neředěnou čistící pastu (krém) nanést na povrch a hadříkem vydrhnout celý povrch dřezu. Po vyčištění opláchnout dřez čistou vodou a vysušit. Železné přívodní trubky a použití drátěnek mohou vést k usazování drobných částic na povrchu dřezu. Protože nerezová ocel za normálních podmínek nekoroduje, mohou tyto částice způsobit pouze zdání malých hnědých skvrn rzi. Také tyto skvrny je možné odstranit výše popsaným postupem. Pozor: Některé produkty používané v domácnosti obsahují složky, které napadají povrch nerezové oceli. Jsou to: bělidla, čističe stříbra, korozivní potraviny, kyseliny, louhy….

Čištění
Vždy používat měkký hadřík. Nedoporučuje se použití suchých čisticích prášků a písků ani drátěnek, neboť by došlo k poškození povrchu dřezu. Drátěnky navíc zanechávají drobné částice vázané na povrchu, které korodují a způsobují malé hnědé skvrny rzi. Tyto skvrny je možné odstranit vydrhnutím měkkým hadříkem s pomocí čistícího přípravku (pastou určenou na nerez nebo tekutým čistícím krémem), neředěného detergentu, čistícího krému nebo kapaliny. Vlhké čisticí hadříky a houbičky na nádobí vždy po použití odstranit z povrchu dřezu, zamezí se tím tvorbě vodních usazenin a skvrn rzi.

Opakující se rezavé skvrny
V případě neustálých opakujících se rezavých skvrn, především u novostaveb a rekonstruovaných kuchyní doporučujeme prohlédnout, zda nejsou za perlátorem (sítkem) u dřezové vodovodní baterie usazeniny (kousky cihel, zbytky písku, malty….), které způsobují znečištění vody a následného vzniku rezavých skvrn, nebo zkontrolovat filtr rohového ventilu, kde se také mohou usazovat zbytky ze stavby v případě špatného propláchnutí při instalaci. CrNi ocel (chromniklová) je ocel, která doopravdy nerezne, velice dobře se na ní drží různé nečistoty, které se při zanedbané údržbě velice špatně čistí.


FRAGRANITOVÉ DŘEZY

Dřez je vyroben ze zdokonaleného materiálu, polymerové pryskyřice, která obsahuje jemné granitové částečky. Z tohoto technologicky dokonalého materiálu je vymodelován dřez, který snadno snese zátěž každodenního užívání. Rádi bychom se s vámi podělili o instrukce pro péči o tento dřez, které pomohou vašemu dřezu zůstat přitažlivým prvkem vaší kuchyně po mnoho dalších let.

Správný postup – jak udržovat
Základem je časté a pravidelné čištění dřezu. I v případě, že není zevrubné, je pravidelné čištění vhodnější než pouze příležitostné důkladné vyčištění dřezu. Nejlepší údržbou dřezu je časté umývání nádobí. Dkonalý vzhled vašeho dřezu může být ovlivněn kvalitou vody. V oblastech s tvrdou vodou se na dřezu mohou objevit šedivé nebo jinak zbarvené skvrny. Ty jsou ve skutečnosti jen vrstvou vodního kamene nebo podobného minerálu, který se běžně objevuje v oblastech s tvrdou vodou. Do tohoto minerálu se potom snadno vsakují látky, které zanechávají skvrny, jako je např. čaj, káva, červené víno atd., a tím kazí vzhled vašeho dřezu. Proto byste měli dřez umýt a vysušit po každém použití. Pokud usazeniny na vašem dřezu přetrvávají, použijte prostředek na odstranění vodního kamene, nebo potírat rozkrojeným citrónem. Také můžete vytvořit roztok z jedné části octa a tří částí vody, nanést na dřez a tím uvolnit nános kamene. Ten potom můžete snadněji odstranit pomocí houbičky a prostředku na čištění dřezu.

Přetrvávající skvrny odstraníte pomocí houbičky, a aktivního čističe, např. FRANKE TWISTER nebo FRANKE SUNSHINE. Pokud jsou skvrny velmi těžko odstranitelné, naplňte dřez roztokem vytvořeným ze 40 dílů vody a 1 dílu bělidla nebo biologického pracího prostředku a nechte působit přes noc. Poté dřez vypusťte a pečlivě vypláchněte. Tento způsob není rozhodně určen pro každodenní čištění dřezu. Váš granitový dřez je vyroben z extrémně odolného materiálu. Pokud ale budete posunovat po jeho povrchu kovové hrnce a pánve, mohou zanechat kovové stopy. Ty jsou však pouze na povrchu dřezu a můžete je odstranit krouživými pohyby abrazivní houbičkou a čistícím prostředkem na dřezy. Pokuste se vyhnout pádům ostrých předmětů do dřezu, ty mohou naštípnout nebo poškodit povrch. V případě delšího zanedbání údržby a následného zšednutí dna dřezu (usazení vodního kamene) je odstranění vodního kamene dlouhodobější záležitostí.

Špatný postup - čemu se vyhnout
Nezanechávejte ve dřezu vlhké čistící houbičky a hadříky přes noc, protože v sobě zadržují vodu, která zůstává pod nimi, a tak může dojít ke vzniku vrstvy vodního kamene na povrchu dřezu. Dbejte na to, aby dřez nepřišel dlouhodobě do styku s koncentrovanými bělícími prostředky nebo produkty obsahujícími chlorové účinné látky (odstraňovače nátěrů a prostředky na čištění štětců), s koncentrovanými kyselinami , s louhem sodným (čističe odpadu např. KRTEK) nebo s čistícími prostředky na trouby a prostředky obsahujícími kysličník uhličitý. Použití těchto prostředků způsobí odbarvení pryskyřice, která spojuje granitové částečky. Dřez je odolný krátkodobému působení teplot až do 280 stupňů Celsia a nemělo by dojít k jakémukoli poškození, pokud dojde k delšímu vystavení vysokým teplotám může dojít k poškození až deformaci povrchu. Přesto ale nedoporučujeme, aby byl dřez používán jako prostor ke chlazení vařících předmětů. Pro tento účel používejte oddělenou odkládací plochu. Pozor nevylévat do dřezu horký olej, který má větší teplotu než 300°, může dojít k trvalému poškození povrchu dřezu. Nepoužívejte dřez ke krájení potravin. Nepožívejte dřez k mytí borůvek a jiných potravin s vysokým obsahem pigmentu.