Košík0
Způsoby doručení
Přepravce105 Kč
Doprava zdarma od 3 000 Kč

Pár praktických rad pro nákup klozetu

Klozet je zdánlivě jednoduchý předmět s jednoduchou funkcí. Prostě keramická toaletní mísa, splachovací nádrž a sedátko – žádná věda, zdálo by se ...


Klozet je zdánlivě jednoduchý předmět s jednoduchou funkcí. Prostě keramická toaletní mísa, splachovací nádrža sedátko – žádná věda, zdálo by se. Ovšem pravda je trochu někde jinde. I mezi dvěma na první pohled podobnými klozety v ekonomické cenové hladině totiž můžete najít značné rozdíly, které mohou zásadně ovlivnit jejich funkci a komfort při dlouhodobém užívání. A protože právě klozet je s každým bytem pevně spojen na několik desetiletí, rozhodně stojí za to, věnovat jeho výběru zvýšenou pozornost.

Zjednodušený výběr
Většina zákazníků se při výběru klozetu orientuje podle toho, zda se jedná o klozet kombinační včetně keramické splachovací nádržky, nebo klozet závěsný, případně stojící se samostatnou nádržkou zabudovanou například v konstrukci stěny. A často jediným kritériem při výběru konkrétního modelu pak je tvar a design. Přitom aby klozet skutečně uspokojil všechna funkční očekávání svých uživatelů, musí jeho designéři projít velmi dlouhou cestu od prvního návrhu až po sériovou výrobu, na které musí vyladit dlouhou řadu zdánlivých drobností. A právě během tohoto procesu vznikají rozdíly mezi kvalitním a průměrným klozetem, které na první pohled nepoznáte. Proto se nepochybně hodí několik praktických rad.

Komfort a hygiena, nejen vzhled
Kvalitní klozet by měl být především komfortní, hygienický a měl by odpovídat vkusu svého majitele. Různé požadavky na klozet proto budou mít mladí zdraví lidé a lidé starší nebo nemocní, jiné nároky bude mít rodina s třemi dětmi a jiné samostatně žijící člověk, nebo pár. Před finálním rozhodnutím by si každý měl uvědomit také fakt, že na vybraném klozetu prosedí v nadcházejících letech mnoho minut a hodin, že jej bude také pravidelně uklízet a proteče jím mnoho litrů vody.

Hluboké versus ploché splachování
Prvním bodem ke zvážení je konstrukce klozetové mísy. Můžete vybírat ze dvou základních typů, z takzvaného hlubokého a plochého splachování. Běžnějším typem je klozet s hlubokým splachováním, u kterého exkrementy padají přímo do zavodněné části mísy. Velmi důležitý je v tomto případě tvar vnitřní části mísy. Promyšlený a odzkoušený tvar poznáte tak, že při splachování nestříká voda na všechny strany a také není třeba jej stále pracně čistit. Pokud jste o tvaru svého klozetu ještě nepřemýšleli, je to pozitivní: dobré věci prostě ani nevnímáme, zatímco ty špatné zásadně ano. Ploché splachování je již méně používanou variantou, vhodnou hlavně pro nemocniční provozy nebo pro starší uživatele. Jeho výhodou je, že umožňuje vizuální kontrolu stolice. To je ovšem vykompenzováno nevýhodou v podobě náročnější pravidelné údržby klozetu a větším šířením pachů. Muži vědí své i o tom, jak je náročné při použití klozetu se špatně navrženým tvarem nepotřísnit okolí mísy.

Dokonalý oplach
Každý klozet je logicky zdrojem velkého množství nečistot a bakterií, tedy jedním z hlavních srovnávacích kritérií je náročnost jeho údržby. Tu ovlivňuje tvar mísy společně s konstrukcí vnitřního splachovacího kruhu. Jistě jste si všimli, že při spláchnutí nedochází nikdy ke zcela rovnoměrnému opláchnutí vnitřní části mísy. Obzvláště při spláchnutím po malé potřebě sníženým objemem vody (3 litry), nedojde u mísy s nedostatečně propracovaným tvarem k opláchnutí větší části povrchu. Na něm se pak mohou opakovaně usazovat nečistoty, které o sobě dají brzy vědět nepříjemným odérem. Jenže právě tento parametr si při nákopu jen stěží sami zkontrolujete. Nezbývá, než dát na doporučení dobrého prodejce nebo vsadit na ověřenou značku, která podobné aspekty nenechává náhodě. Například v laboratořích výrobních závodů největšího domácího výrobce koupelnové keramiky značky Jika se kvalita oplachu podrobně testuje a ověřuje. Na prototypech i na již vyráběných modelech specialisté pravidelně prověřují, jak velkou plochu mísy a jak intenzivně opláchne různý objem splachovací vody.  Intenzitu a rovnoměrnost opláchnutí mísy výrazně ovlivňuje ještě jeden téměř neviditelný aspekt, totiž konstrukce vnitřního kruhu klozetu. Jedná se o horní část vnitřní strany, kterou přitéká splachovací voda do mísy. Tato část patří vzhledem k technologii výroby keramiky k nejsložitějším částem výrobku. Jeho tvar a kvalita povrchové úpravy jsou pro funkci klozetu velmi důležité.  Nejběžnějším je tzv. otevřený splachovací kruh, kterým může voda volně vytékat do celé mísy. Při větších rozměrech klozetu a menším tlaku splachovací vody však tato varianta nezajistí rovnoměrné opláchnutí celého povrchu mísy. Proto jsou některé klozety vybaveny kruhem uzavřeným, který má po celé délce drobné otvory, z nichž voda rovnoměrně vytéká po celém obvodu mísy. Mimoto ještě existují klozety s kombinací těchto systémů, jako například klozety Jika Olymp, které mají ve své zadní části uzavřený kruh, který zabrání odtečení většiny vody a ta tedy může proudit dále do přední strany klozetu s kruhem otevřeným. Jedná se však o výrobně poměrně složité detaily, které nejsou běžným standardem v ekonomické ani v luxusnější třídě klozetů, protože vyžadují složité výrobní formy a dlouhodobé testování prototypů klozetů v laboratořích. Poslední variantou je kruh polouzavřený, který vychází z konstrukce kruhu otevřeného, ale navíc vytváří po celém obvodu mísy jakýsi žlábek, ze kterého voda vytéká rovnoměrně až po jeho naplnění. Je ovšem tak výrobně náročný, že se využívá jen výjimečně.

Snadná údržba
Vnitřní povrch toaletní mísy je místem s enormním výskytem různých mikroorganismů a baktérií. Nejvíc nečistot se v samotné toaletní míse usazuje ve vnitřním splachovacím kruhu, který je jen obtížně přístupný pro pravidelné čistění. Druhým rizikovým místem je odpad v zadní části toalety. Usazování nečistot na těchto problematických místech může zabránit jejich kvalitní glazura. Technologicky poměrně složité glazování těchto míst je pro klozety setů koupelnové keramiky Jika běžným standardem, což často nebývá ani u luxusních koupelnových značek v mnohem vyšších cenových hladinách.

Chytré sedátko
Podobně vysoké koncentrace bakterií jako na vnitřních plochách toaletní mísy se ale podle laboratorních výzkumů i měření v praxi překvapivě vyskytují také na toaletním sedátku, které je v přímém kontaktu s uživatelem. Unikátním řešením tohoto velmi citlivého problému je duroplastové sedátko s aktivní antibakteriální úpravou značky Jika, které zákazníci získají opět v běžném standardu bez dodatečných příplatků nebo zvýšené ceny. Jak toto chytré sedátko funguje? V podstatě velmi jednoduše. Materiál, z kterého jsou sedátka vyráběna, je obohacen o antibakteriální látku s obsahem iontů stříbra, které mají schopnost během osmi hodin zlikvidovat veškeré usazené mikroorganismy. Tato trvalá úprava je pro člověka samozřejmě zdravotně zcela nezávadná. Obecně je důležité nepodceňovat výběr sedátka klozetu. Lidé si často pořídí luxusní klozet za mnoho tisíc korun a osadí jej tím nejjednodušším sedátkem z nekvalitních plastů. Přitom právě sedátko ovlivňuje jeho komfort. Jeho konstrukce může také zjednodušit údržbu toalety, pokud umožňuje jednoduchou montáž a demontáž celého sedátka i s poklopem.

Vnější údržba
Dalším řešením pro snadnější údržbu je speciální povrchová úprava WonderGliss u koupelnové keramiky značky Laufen. Zabraňuje vytváření typických kapek, které po zaschnutí zanechávají na povrchu keramiky drobné mapy. Výrazně tak zjednoduší především údržbu vnějších povrchů keramiky. Skutečnou specialitou je pak vnitřní plastová nádrž vložená do keramické splachovací nádrže luxusních kombinačních klozetů. Díky ní nedochází na povrchu keramiky k typické kondenzaci vodní páry při napuštění nádržky studenou splachovací vodou a k orosení, které po klozetu stéká až na podlahu. Tvar klozetu a způsob jeho připojení ovlivňují také možnosti úklidu místnosti. Zejména u stojících variant je důležité zohlednit při výběru způsob připojení klozetu k podlaze. Optimálním řešením je takzvané laterální připojení mísy speciálními šrouby, díky kterému odpadají zbytečné prolisy ve hmotě keramiky. Jedná se o řešení nejen elegantní, ale také hygienické.

Nejen pro starší
Zejména starší lidé vám jistě potvrdí, že sedání a vstávání z běžného klozetu, jehož výška se pohybuje kolem 43 cm, může být náročnou a stresující záležitostí. Téměř neřešitelnou situací se pak stává pro spoluobčany tělesně handikepované. Původně pro ně vyvinuli designeři koupelnové keramiky klozety se zvětšenou výškou. Vzhledem k pohodlí, které svým uživatelům nabízí při zachování vzhledu a designu příslušného setu, se tyto prvky stále více uplatňují i v běžné zástavbě. Naopak rodina s dětmi určitě vyšší klozet požadovat nebude.